Історія

Сценарій виховного заходу до 14 жовтня
Учитель: 
Сьогодні наш виховний захід присвячений 14 жовтня
14 жовтня -   це  не звичайний день, в цей день відзначаються одразу  кілька  визначних подій і свят, пов’язаних з історією нашого краю, нашої рідної землі, а особливо з захисниками нашої України.
14 жовтня – День українського козацтва
Запорожжя — край вольностей запорозьких козаків.
Запоріжжя – історична область, розташована між річками Оріль і Самара на півночі, Кінською  на півдні, Синюхою на заході і  Кальміусом на сході.

Нам дух волелюбний від скіфів дістався,
Широка душа - від безмежжя степів.
Хто серцем тебе, Запоріжжя, торкався,
Той душу твою осягнути зумів.
Це тут України моєї початок,
Де волю плекали твої козаки.
Тут Хортиця, наче козацькая чайка
В задумі легкій проплива крізь віки.

Запоріжжя – колиска козацтва
Де вода і байрак, там і козак
Козак -  вільна озброєна людина, яка несе прикордонну службу.
Постійно маючи справу з татарською небезпекою, козаки  добре призвичаїлися до способів степової боротьби, вивчили татарські звичаї, знали їхні стежки,  за різними прикметами вгадували наближення ворога. Тут було суворе життя, повне небезпек. Тимчасом козакування стало способом життя і закріпилося у традиціях, характері особливого сорту людей – козаків – запорожців.  Вони були першими захисниками українських земель, українського народу.
Запорожці вправно володіли зброєю. Билися завзято, забуваючи про своє життя. І ворогам не було від них милосердя. Полонених не брали.
А поза війною  козак – табунник, скотар, а особливо рибалка.
У   ХУІ столітті князь Дмитро Вишневецький(Байда)  об’єднав розпорошені козацькі ватаги і незабаром збудував на острові Мала Хортиця ( нині острів Байда) укріплене земляними валами і дерев’яним частоколом поселення, у якому розташовувався козацький гарнізон, зберігалися запаси зброї, боєприпасів та продовольства.
Тут співала колись Запорозькая Січ,
На козацькі коші зорі сіяла ніч…
Запорізька січ – центральне укріплене поселення козаків, де перебувало військове і адміністративне управління підконтрольної козакам території.
Січ стала символом свободи і воїнської доблесті, незламності національного духу.
Січ козаки розташовували на річкових островах, утворених руслами Дніпра та його приток, уникаючи таким чином раптових нападів ворога. Це була велика і могутня фортеця, земляні вали і дерев’яний  частокіл, зовні оточував глибокий рів з водою. У систему укріплень входили високі вежі з бійницями для гармат і мушкетів.
Посередині фортеці був великий майдан, а в його центрі церква Святої Покрови. На січовій площі півколом розташовувалися курені – прямокутні будівлі вкриті очеретом, а також канцелярія, пушкарня, арсенал і склади.
Куренів було 38 кожний мав свою назву. Куренем називали також казарму в якій проживали козаки. Курінь поділявся на дві частини: сіни – де була піч, а також  житлове приміщення.

В особливій пошані у козаків  була ікона  «Покрова Присвятої Богородиці», вона символізувала захист християн  в боротьбі з мусульманами.  Під покровом Богородиці козаки не боялися воєнних незгод, виконуючи місію захисту православних.
Днем Покрови Святої Богородиці є 14  жовтня.

14 жовтня
 День Покрови Пресвятої Богородиці

14 жовтня відзначається велике свято - Покрову Пресвятої Богородиці. Цей день прийнято вважати кордоном між двома порами року - взимку і восени.
Етимологія назви свята походить від слів «Покров Пресвятої Володарки нашої Богородиці і Приснодіви Марії». Однак люди скоротили ім'я цього дня до всім відомого Покрова дня, або Покрова.
В Україні Покров споконвіку асоціювався у людей з тим, що земля в цей день вже повинна бути покрита листям або снігом.
У цей світлий день кожен віруючий звертається з молитвою до Пресвятої Богородиці, просячи у неї міцного здоров'я, допомоги, підтримки і захисту, сприяння в сімейному житті і, звичайно ж, кохання. Вважається, що протягом усього року Богородиця оберігає прохаючого, вкриваючи його своїм покровом.
14 жовтня дівчина, яка щиро бажає вийти заміж, може прийти до церкви до початку святкового богослужіння, поставити свічку біля ікони Покрова Пресвятої Богородиці і попросити її про якнайшвидшому заміжжі і  щасливого сімейного життя.
У свято Покрови не  можна лихословити, лаятися, вживати алкогольні напої.

Запоріжжя -  моє місто на схилах Дніпра.
Запоріжжя                   Донська Олена

Величне місто, де пороги
Могутнього батька-Дніпра.
Козацький стан видно з дороги.
Це рідна ненечка-земля!

Красиве, миле Запоріжжя.
Ось металург і сталевар.
Острівець Хортиця безмежний.
Працює в полі хлібодар.

Проспект, музеї, гай дубовий.
Козаків слава і пісні.
Високе небо мармурове.
Так любо жити тут мені!
1770 року на місці сучасного Запоріжжя була закладена Олександрівська фортеця Дніпровської лінії, завершення її будівництва у 1775 році співпало зі знищенням останньої Запорозької січі — Підпільнянської, з ініціативи Катерини ІІ.

23 березня 1921 року Олександрівська губернія стала називатися Запорізькою. Згодом перейменували і губернське місто Олександрівськ на Запоріжжя. Протягом довоєнних п'ятирічок місто стало великим індустріальним центром, чому сприяло відкриття у 1932 році ДніпроГЕСу — найпершої із дніпровських гідроелектростанцій. Разом з тим були збудовані такі підприємства як завод листових сталей («Запоріжсталь»), коксохімічний, алюмінієвий, феросплавів, завод інструментальних сталей (тепер «Дніпроспецсталь»).

Дороги і люди сюди поспішали,
Заводи і місто росли до небес,
У хвилях дніпрових пороги приспали,
Підковою щастя звели Дніпрогес.
Велика країна пишалась тобою,
І навіть війна не скорила тебе.
Любов до свободи, смак праці і бою
Підняли з руїн Запоріжжя моє.

14 жовтня – День  визволення міста Запоріжжя від німецько –фашистських загарбників.
В роки другої світової війни місто протягом двох років — з 4 жовтня 1941 по 14 жовтня 1943 знаходилось під владою німецьких окупантів.


  Отксерить из книги

14 жовтня  - день створення УПА
Видео


Все  від козаків до  воїнів УПА були захисниками нашої рідної землі і українського народу.
Саме тому указом президента України  Порошенка П.О.  від 14 жовтня 2014 року
№ 806/2014

Про День захисника України

З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості постановляю:


1. Установити в Україні свято - День захисника України, яке відзначати щорічно 14 жовтня.

Комментариев нет:

Отправить комментарий